četrtek, 2. november 2017

Borelija je okužba z bakterijo, ki se hitro množi

Borelija je poenostavljeno poimenovanje za bakterijo Borrelia burgdorferi. Bakterija Borelija burgdorferi je bila odkrita v osemdesetih letih dvajsetega stoletja na vzhodni obali Združenih držav.

Za odkritje bakterije je zaslužen Willy Burgdofer, ki je povzročitelja leta tisoč devetsto dvainosemdeset prvi opisal. Dve leti kasneje je bil klasificiran. Lymska borelioza je ime dobila po pokrajini Lyme v ameriški zvezni državi Connecticut. Ob tem velja omeniti, da se je z podobnim problemom lymske borelioze v Sloveniji pred sto leti ukvarjal gospod Lešničar.

Lymska borelioza je najpogostejša klopna bolezen

Lymska borelioza v Sloveniji prizadene več tisoč ljudi, število obolelih oseb iz leta v leto niha. Tisoč devetsto šestindevetdeset je bilo v Sloveniji okuženih skoraj dva tisoč petsto oseb, deset let kasneje skoraj dva tisoč več, dvesto okuženi oseb manj so zabeležili leta dva tiso šestnajst.

Največje število obolelih oseb pri nas je bilo zabeleženih leta dva tisoč trinajst in sicer skoraj sedem tisoč, vendar je bilo letih dva tisoč trinajst in štirinajst zabeleženih skoraj tri tisoč devetsto oziroma dobrih tri tisoč sedemsto oseb.
Obolele osebe lahko posledice okužbe doživijo leto ali več po okužbi. Bakterija borelija burgdorferi je namreč zelo zahrbtna, ter posledice lahko prikriva dolgo časa. Vendar hkrati izbruhne nenadoma z zelo hudimi posledicami.
Bakterija borelija burgdorferi povzroča pri bolnikih bruhanje, odpoved nog, bolečine ter razne druge posledice (simptomi borelioze oziroma simptomi okužbe z bakterijo borelija).


Ob piku okuženega klopa lahko zbolimo v 24 urah
Bruhanje je lahko posledica ugriza okuženega klopa z borelijo


Bakterija borelija burgdorferi se hkrati tudi drugače razvija, kot klopni meningoencifalitis. Nahaja se v prebavnem sistemu klopa, zato se bakterija borelija burgdorferi prenese kasneje. Druga najpogostejša bolezen se za razliko prenese takoj ob vbodu okuženega klopa. Kar daje okuženim z bakterijo borelija burgdorferi nekaj več upanja ob rednem pregledovanju po prihodu domov. Če okuženega klopa najdemo dovolj hitro, se možnost okužbe zmanjša na minimalno verjetnost ali celo izniči. Najpogosteje je prenos bolezni z zamikom štiriindvajset (24) ur, ker se Bakterija borelija burgdorferi nahaja v črevesju okuženega klopa ter prenaša posredno.

V Sloveniji je z borelijo, ki povzroča lymsko boreliozo ali klopno boreliozo, okuženih 41% klopov, so podatki ene od raziskav v preteklosti, ki je bila objavljena v publikaciji Združenja za infektologijo pri SZD.


Ni komentarjev:

Objavite komentar