četrtek, 22. oktober 2015

Prezentizem, sodobno klasična težava

Prezentizem je sodobna težava , ki pa je v različnih oblikah prisotna že veliko časa. Delovnemu okolju prezentizem predstavlja novo nastalo ali obstoječo situacijo. V vsakdanjiku smo velikokrat soočeni s spremembami, med njimi ima pomembno mesto prezentizem. Pri tem je pomembno, da je prezentizem prepoznan. Delodajalec in zaposleni morata vse kar prezentizem prinaša reševati aktivno.



Razlogi, zaradi katerih je prezentizem realnost so od primera do primera različni. Delodajalec in zaposleni skleneta zaposlitveno razmerje pod točno določenimi pogoji. Ti pogoji so tako splošni, lahko pa so tudi posebni pogoji. Posebne pogoje največkrat določita zaposleni in delodajalec posebej. Z njimi izražata posebno voljo in v marsičem drugačen odnos. Dobrodošlo je, da sta osebi, ki skleneta dogovor, soočeni s tako dobrimi, kot tudi morebitnimi manj dobrimi posledicami. Danes je dinamika dogovarjanja bistveno bolj aktivna kot nekoč. Na trgu je delovno mesto eno izmed mnogih, hkrati je zaposleni, kateri ga zaseda eden izmed mnogih. S tem velja biti soočen vedno in ob vsaki situaciji. Delovno mesto lahko zasede le najustreznejši kandidat. Vendar hkrati kandidat lahko izbira več ali manj sorodnih delovnih mest ali celo enakih delovnih mest. Bolj kot ima kandidat možnost izbiranja delovnih mest, bolj je na trgu cenjen. Delodajalec na drugi strani išče na trgu najboljši kader. Kaj je zanj najboljši kader je odvisno od njegove ocene in trenutne situacije. Ocena delodajalca temelji na njegovih izkušnjah. Trenutna situacija je aktualno stanje v katerem se nahajajo vsi udeleženci. Delodajalec, zaposleni, trg dela in številni drugi udeleženci narekujejo situacijo skladno s svojimi možnostmi in željami.

Delodajalec ima možnosti na trgu od primera do primera različne. Povpraševanje in ponudba na trgu sta v dinamičnem razmerju. Kar pomeni, da se to razmerja glede na čas in druge dejavnike spreminja. Prezentizem je motnja delovnih aktivnosti z različnimi vzroki, v večini primerov pa pomeni negativne lastnosti za delovno okolje.

več

Ni komentarjev:

Objavite komentar