petek, 26. september 2014
Dobri in slabi holesterol
Holesterol je maščoba, ki jo vnašamo v telo s hrano, večji delež pa ga telo ustvari samo s procesi, ki potekajo v jetrih. Z mastno hrano ga v telo vnesemo okrog 25 odstotkov, kar 75 odstotkov vsega pa nastane v jetrih. Zelo pomembno je, da ločimo dva tipa holesterola. Prvi tip je tako imenovani HDL holesterol, ki ga mnogi imenujejo tudi dobri holesterol. Takšno pozitivno oznako je dobil zato, ker odnaša odvečni holesterol v jetra, kjer ga jetra obdelajo, nato pa ga pošljejo v žolč, kjer se v nadaljevanju iz telesa izloči. LDL holesterol pa je tako imenovani slabi holesterol. Slab je zato, ker je njegova narava takšna, da se zadržuje v telesu.
HDL holesterol zaradi njegovih opisanih lastnosti varuje žilni sistem, LDL ali slabi holesterol pa zato, ker ima težnjo, da se zadržuje v telesu, poškoduje stene žil. S tem, ko HDL odnaša slab holesterol iz telesa, deluje varovalno, zato je ključnega pomena, kakšno je razmerje med HDL in LDL. Brez HDL bi naše stene bile podvržene poškodbam, zato je nujen za zdravje žilnega sistema.
Sedaj lahko vidimo, da ni ves holesterol slab. Vendar pa ta ni pomemben le iz vidika žilnega sistema, ampak sodeluje tudi pri številnih drugih procesih, ki potekajo v telesu. Zelo pomemben je pri nastanku novih celic. Sodeluje namreč pri tvorbi celičnih sten in brez njega preprosto ne bi mogla potekati celična delitev. Prav tako je pomemben njegov prispevek pri tvorbi želodčne kisline, kar pomeni, da je od njega odvisna zdrava prebava. Tudi vitamini, ki jih vnašamo v telo, potrebujejo določene elemente, da se vežejo v telesna tkiva. Tako je holesterol pomemben za prekurzijo vitamina D. Tudi naša hormonska slika brez njega ne bi mogla ostati optimalna. Holesterol sodeluje pri nastajanju pomembnih hormonov kot so kortizon, estrogen in testosteron, zato je značilno za ljudi na dietah brez maščob, da se jim poruši hormonska slika.
Naročite se na:
Objavi komentarje (Atom)
Ni komentarjev:
Objavite komentar