torek, 20. avgust 2019

Preventiva za klopni meningoencefalitis

Bolezni, ki jih prenašajo klopi, so lahko zelo zahrbtne in imajo pogosto zelo hude dolgoročne posledice. Težko jih je zdraviti, razvoj pa je nepredvidljiv. Veliko bolje je torej, da poskrbimo za učinkovito preventivo. Najboljša preventiva je gotovo ta, da se klopom preprosto izognemo, saj se tako ne moremo okužiti. A to ni vedno možno ali praktično, zato je običajno bolj pametno, da poiščemo druge rešitve. Klopni meningoencefalitis dopušča učinkovito preventivo, to je cepljenje. Gre namreč za virusno okužbo, proti kateri se lahko učinkovito bori kar naš imunski sistem, ki pa ga je treba na to pripraviti. S cepljenjem za klopni meningoencefalitis lahko učinkovito preprečimo možnost okužbe, kar je gotovo najboljša preventiva poleg popolnega izogibanja klopom. Žal pa na tak način ne moremo kljubovati drugim boleznim, recimo boreliozi. Le klopni meningoencefalitis omogoča cepljenje, pa še v tem primeru so s tem povezane določene komplikacije, zaradi katerih se mnogi ne odločijo za pravočasno cepljenje.

Cepljenje za klopni meningoencefalitis

Cepljenje za klopni meningoencefalitis poteka v različnih fazah in je relativno dolgotrajno, čeprav je en sam odmerek seveda vbrizgan v trenutku. Pomembno je, da je cepljenje pravočasno in celovito. Že v zimskem času moramo prejeti dva odmerka v razmaku enega meseca, nato pa sledi tretji odmerek v obdobju 9 do 12 mesecev po drugem. Tako se vzpostavi učinkovita zaščita, ki deluje nekaj let – po treh ali najkasneje petih letih se priporoča poživitveni odmerek. Cepljenje za klopni meningoencefalitisse lahko opravi tudi po pospešeni shemi, ki omogoča izvedbo celotnega postopka v enem mesecu. Pametno se je zaščititi kar se da celovito, zato na cepljenje pomislimo pravočasno. Pri nekaterih poklicih je cepljenje obvezno, pri drugih zelo priporočljivo, cepijo pa se lahko prostovoljno tudi posamezniki, ki so pogosto v naravi. Klopni meningoencefalitisje lahko zelo resna bolezen s hudimi posledicami, zato se splača izkoristiti učinkovito preventivo, ki jo imamo na voljo.

sos-klop.si/klopni-meningitis

klopni meningitis

sreda, 14. avgust 2019

Odstranjevanje klopa

Čeprav ob sprehodu skozi gozd pogosto pozorno gledamo okoli sebe, ne moremo zaznati prav vsake grožnje, ki je potencialno škodljiva za naše zdravje. Hitro bomo opazili ali vsaj zaslišali volka ali medveda, a te velike zveri so za človeka bistveno manj nevarne kot manjše živali, ki jih težje zaznamo. To so klopi, ki prenašajo nevarne bolezni. Ko se vrnemo s sprehoda po gozdu, torej še nismo na varnem – čeprav smo se medvedom in volkovom izognili, smo morda s seboj prinesli kakšnega klopa, ki ga bo treba čim prej odstraniti. Odstranjevanje klopa je lahko prava umetnost, saj se ti zajedavci lahko prisesajo v vsak kotiček človeškega telesa, poleg tega imajo zelo močne čeljusti in jih ne moremo vedno enostavno odstraniti. Morda bo potreben prav poseben pristop, pametno je za odstranjevanje klopa uporabiti tudi primerno orodje. Čeprav lahko veliko storimo kar z golimi rokami, je dobro odstranjevanje klopa opraviti tako, kot je treba – s tem povečamo možnosti za uspeh in zmanjšamo tveganje za okužbo ali druge nevšečnosti.

Kako poteka odstranjevanje klopa?

Klopa je treba najprej zaznati, zato je pomembno, da se redno pregledujemo, še posebej po kakšnih aktivnostih na prostem, kjer smo klopom bolj izpostavljeni. Na prisotnost klopa nas lahko opozori tudi rdečica, nato pa je značilno srbenje. V vsakem primeru pa sledi odstranjevanje klopa. Če ta še ni povsem prisesan, ga lahko enostavno primemo in odstranimo. Če je že prisesan, ga bo treba zelo trdno prijeti in pazljivo odstraniti. Najbolje je odstranjevanje klopa opraviti s pinceto, ki omogoča natančno prijemanje male živali. Pozorni smo predvsem na to, da klopa zanesljivo primemo in v celoti odstranimo. Lahko se zgodi, da klopa pretrgamo in ostane glava prisesana, kar je velika nevšečnost. S pinceto je odstranjevanje klopa sicer bolj varno in zanesljivo, z nekaj pozornosti do takšnih nevšečnosti ne bo prišlo.

odstranjevanje klopa

ponedeljek, 12. avgust 2019

Najboljša vhodna vrata

Katera so najboljša vhodna vrata? Jasno je, da to vprašanje nima enoznačnega odgovora, temveč poraja druga vprašanja. Vse je odvisno od situacije, v kateri vrata uporabljamo. Vhodna vrata imajo več pomembnih nalog, te pa niso vedno v enakem razmerju. Včasih je na primer ključnega pomena to, da je vhod dobro zavarovan in preprečuje nepooblaščen prehod, drugič več šteje dobra nosilnost vhodnih vrat, ali pa več pozornosti namenjamo čudoviti vizualni podobi vhoda. V vseh teh primerih pridejo do izraza druge lastnosti, ki odločajo o tem, katera so najboljša vhodna vrata. Neka vrata, ki bodo idealna v eni situaciji, bodo povsem neprimerna v drugi. Ravno zato je zelo pomembno, da pri izbiri vrat pomislimo na to, katera opcija se bo izkazala za najboljšo v konkretnem primeru, ne nasploh. Najboljša vhodna vrata bomo našli le tako, da ugotovimo, kakšna vrata pravzaprav potrebujemo, torej katere lastnosti so v določenem primeru prioritetne. To sicer ne pomeni, da ne moremo že vnaprej našteti nekaj ključnih lastnosti, ki so značilne za dobra vrata.

Splošne značilnosti za najboljša vhodna vrata

Vsa najboljša vhodna vrata si delijo določene značilnosti, ki jih lahko uvrstimo med splošne odlike. Pomembno je, da imajo vsa vhodna vrata vsaj do neke mere zagotovljene te lastnosti, le tako se lahko zanesemo na to, da se bodo dobro obnesla v svoji vlogi. To je recimo splošna kakovost, ki se kaže v kakovosti materialov in izdelave. Ne glede na to, za kakšna vrata se pravzaprav odločimo, bodo najboljša vhodna vrata tista, ki bodo izdelana iz neoporečnih materialov, delo pa bo opravljeno skrbno in profesionalno. To velja tako za lesena kot za ALU in tudi PVC vrata. Nadalje morajo biti vhodna vrata zanesljiva in varna, po možnosti opremljena s protivlomnim sistemom, gotovo pa vsaj z zanesljivo ključavnico. Najboljša vhodna vrata pogosto dopolnimo še z nekaterimi dodatki.

Izberite Pirnar!

najboljša vhodna vrata