Da bi lahko našli delo v šolstvu potrebujete najprej primerno izobrazbo. Na osnovnošolski ravni potrebujete visoko šolo primerne usmeritve. V postopku pridobivanja te izobrazbe dobi oseba vsa potrebna znanja za delo z otroki. Ključni so uspešno opravljeni pedagoški in andragoški izpiti. Postopek izobraževanja otrok je namreč izjemno kompleksen. Učitelji, ki so se odločili za delo v šolstvu, morajo biti sposobni znanje predati otrokom na primeren način, še pred tem pa jih morajo naučiti, kako se uči. To najprej naredijo prek igre in zabave, nato pa z leti otroci pridobijo sposobnost samostojnega učenja. Od tega, kako uspešno bodo te navade pridobili v najmlajših letih, bo odvisno, kako uspešni bodo pri učenju tudi v prihodnosti.
Zato spada delo v šolstvu na osnovnošolskem nivoju med najbolj odgovorne poklice, saj dejansko sodeluje pri vzgoji otrok.
Oseba, ki se odloča za delo v šolstvu, mora imeti veselje do predajanja znanja. To mora videti kot poklicanost, kot osnovno vodilo pri svojem delu. Učitelji morajo biti sposobno naučiti snov tudi tiste učence, ki imajo učne težave.
Dober učitelj je namreč tisti učitelj, ki je sposoben tudi najslabšega učenca naučiti to, kar se je naučil najboljši učenec. Dobri učenci se namreč več kot pol snovi naučijo sami.
Za delo v šolstvu je potrebno imeti tudi veliko potrpežljivosti. Pred učenci ne smejo nikdar priti na dan osebne slabosti učitelja. Ves čas mora ohraniti distanco, tako da njegova čustvena vpetost ni prevelika. Distanca mora biti ravno pravšnja, da je profesionalna, saj povsem odmaknjena oseba, ki se je odločila za delo v šolstvu, ne more svojega dela opravljati na dovolj kvalitetnem nivoju. Seveda pa je delo v šolstvu večplastno. Niso le učitelji tisti, ki sodelujejo pri njem, ampak so tukaj še psihologi, sociologi in drugi strokovni delavci, od katerih je odvisno, kako uspešen je celoten proces šolanja, v katerem se znajde otrok.
Če iščete delo v šolstvu, poglejte tukaj, kjer so zbrali vsa dela v slovenskih šolah in vrtcih. http://www.mojazaposlitev.si/
sreda, 16. april 2014
četrtek, 10. april 2014
Bolečina v kolku – nekateri možni vzroki
Bolečina v kolku je lahko posledica različnih obolenj ali poškodb. Med najbolj pogoste vzroke za to, da se pojavi bolečina na tem delu telesa, je artroza kolka. Gre za bolezen, ki povzroči, da prične izginjati hrustanec v kolčnem sklepu. Izginevanje je postopno, tako da se bolečina v kolku lahko stopnjuje. Izginevanje hrustanca ne pomeni, da ta kar izgine, ampak da se izloči iz svojega naravnega mesta. Drobci hrustanca pričnejo dražiti ovojnico, ta pa se čedalje bolj vnema. Zaradi tega pa postaja bolečina v kolku čedalje bolj močna in neznosna.
Poleg tega postaja kolk tudi precej otrdel in deformiran, kar skupaj z bolečinami vpliva na to, da oseba ne more hoditi več normalno, ampak prične šepati. Zato je velikokrat potrebna palica za hojo ali bergla. Vendar pa artroza kolka ni edini vzrok za to, da se pojavi bolečina v kolku. Precej bolj redko se pojavlja tudiankilozirajoči spodnilitis, ki sicer prizadene križnične sklepe in hrbtenico, vendar pa lahko povzroči vnetje tudi drugih sklepov, med drugim kolčnega. Kadar pride do vnetja na samem kolku, ki je razlog, da se pojavi bolečina v kolku, se lahko bolečina prenaša tudi na druge telesne dele, ki se nahajajo v njegovi okolici.
Pogosto se bolečina prenese tudi na področje dimelj in zadnjice. Seva pa lahko tudi v sprednjo stran kolka, bolečina pa se lahko nadaljuje celo po notranji strani stegna vse do kolena. Opozoriti pa je potrebno na še en vzrok, ki lahko vpliva na to, da se pojavi bolečina v kolku. To je tako imenovani sindrom mišice piriformis. Pri mnogih posameznikih poteka živec čez mišico piriformis. Zaradi obremenitev se lahko ta mišica preveč napne in zakrči, kar lahko stisne živec. Zaradi tega se lahko pojavi bolečina v kolku. Večje kot je obremenjevanje kolka in ledvenega dela hrbtenice, bolj se bodo stopnjevale težave, če jih ne saniramo.
http://fidimed.si/
Naročite se na:
Objave (Atom)